Mari Valgma

mariCertified Professional Canine Fitness Trainer, CPCFT

Elasin ja õppisin aastaid Inglismaal ning naasin Eestisse 2013. aasta kevadel. Juba enne kojujõudmist oli mul kokku lepitud kohtumine oma esimese koeraga, tol hetkel 6-aastase austraalia lambakoeraga Kino. Kino ainult kinnistas mu huvi koeraspordi vastu, peale usinat harjutamist jõudsime 2014. aasta suvel koos esimestele agility võistlustele ja 2015. aasta talvel ALG klassis SK võistlustele. Kino sportlaskarjäär lõppes pensionile minekuga 2016. aasta kevadel, kui väärikas eas koera vöö vahel oli agility A3 klassi ülemineku SERT ja kaks I järgu tulemust SK ALG klassis. Niivõrd eduka karjääri eest võlgnen suure tänu meie treenerile Natalja Garaštšenkole.

2014. aasta kevadel võtsin teisegi koera, austraalia lambakoera kutsika Pipi, kellega oli plaanis sportlaskarjääriga jätkata peale Kino pensionile jäämist. Kahjuks ei läinud kõik nagu planeeritud, Pipil purunesid esimese 1,5 eluaasta jooksul mõlemad ristatisidemed, põlved stabiliseeriti operatsioonidega, ning lisaks avastati, et Pipi enamus liigeseid võimaldavad liiga suurt liikumisulatust (tõenäoliselt hüpermobiilsussündroom). Just tänu Pipile olen 2015. aasta talvest kokku puutunud koerte füsioteraapiaga. Kuna Pipi füüsiline vorm ja käitumine tõstatas jätkuvalt palju küsimusi, siis läksin 2016. aasta kevadel õppima koerte võimlemist/fitnessit USA füsioterapeudi Debbie Torraca (Gross) juurde. Kursuse lõpus olnud eksam sai sooritatud positiivsele tulemusele ning seega sain kätte tiitli Certified Professional Canine Fitness Trainer (Sertifitseeritud koerte fitness treener).

Läbitud koolitused

Mari läbitud koolituste nimekirja leiab siit.

Spetsialiseerumine

Praeguseks on mu põhiline huviala koerte fitness ning kehatunnetuse arendamine, füüsilise soorituse parandamine läbi teadliku treeningu ning inimeste teadlikkuse tõstmine koerte füüsilise heaolu osas. Inglismaal õppimise ajast on mul tehnikateaduste doktorikraad, mis koos mehaanikainseneri töökogemusega muudab üllataval kombel koerte füüsilise võimekuse ja liikumise motoorika mõistmise oluliselt lihtsamaks. 2017. aasta jaanuari seisuga on mul võimlemise juhendamise kogemus ca 20 koeraga. Koolituses kasutan võimlemises peamiselt peibutamist, muudel aladel peamiselt sheipingut. Karistust ma koolituses ei kasuta.

Saavutused

Mina ise pean enda koertega suurimateks saavutusteks järgmisi asju:
– Pipi tagajalgade lihastoonuse võrdsustamine
– Pipi istumise oluline parandamine
– Pipi füüsilise vormi viimine väga heale tasemele
– Pipi väsimusest tingitud frustratsiooni viimine miinimumini
– Pipi galopis-traavis jooksmise distantsi viimine 1 kilomeetrist 2,7 kilomeetrini poole aastaga
– Pipi koordinatsiooni viimine tasemele, kus ta ei libastu kergelt jääl või libedal põrandal
– Pipi ärevuse vähendamine võõraste koerte ja inimeste juuresolekul (töös)
– Kinoga A3 tasemeni jõudmine agilitys
– Kino tagajalgade tugevdamine ning seeläbi küürus selja vähendamine
– Kino randmete läbinõtkumise vähendamine (töös)
– Kino istumise oluline parandamine
– Kino ümberõpetamine peibutamispõhiselt meetodilt sheipingule (alustasime, kui Kino oli 9-aastane!)
– Kino krapsakuse taastamine läbi süvalihaste treeningu
– Kino kehatunnetuse ja koordinatsiooni parandamine (töös)

Rohkem infot läbitud koolituste ja Mari tegemiste kohta leiab tema blogist Koeraga võimlema (Pipfit)

Add to favorite